Aktualizované: Piatkové zápolenia na ME v Liptovskom Mikuláši

ECA MAJSTROVSTVÁ EURÓPY * 13. – 15. MÁJA 2016 * LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

Úvodný deň majstrovstiev Európy v kanoistike na divokej vode sa niesol v znamení kvalifikačných jázd. Z pätnásťloďového slovenského zastúpenia si účasť v semifinále zabezpečili …

Na úvod sa predstavili kanoisti, pričom trio Matej Beňuš, Michal Martikán a Alexander Slafkovský si postup vypádlovali už v prvej jazde.

slafkovsky

“Je chladno, ale mám dobrý pocit. Ťuk na poslednej protiprúdnej bránke nebol plánovaný, ale aspoň nepôjdem na semifinále z posledného miesta. Dážď mi neprekáža, to skôr divákom, ale zima je poriadna. Trať mi vyhovovala, nebolo na nej postavené nič netradičné,” povedal tretí Alexander Slafkovský.

“Urobil som dosť veľa, mohol som ísť lepšie. Na kvalifikáciu to však bola jazda pod kontrolou. Bolo by krajšie a príjemnejšie, keby bolo teplejšie. Včera ešte bolo dobre, dnes už je chladno, poriadne mi krehnú ruky,” uviedol trinásty Michal Martikán.

 

“Bola to priemerná kvalifikačná jazda, aby som nič nepokazil. Som spokojný, splnil som cieľ postupu do semifinále. Prekvapila ma len zima, už v polovici trate som mal tvrdé predlaktie na prvej ruke. Nám síce býva jedno, či svietli slnko alebo prší, ale v poslednom čase som trénoval viac v Riu, kde je teplá a hlboká voda, tu je naopak ľadová a plytká,” poznamenal piaty Matej Beňuš.

Rovnako sa darilo aj slovenským kajakárom, ktorí postúpili do semifinále tiež po prvej kvalifikačnej jazde. Najspokojnejší mohol byť Jakub Grigar, ktorý nechal za sebou kompletné štartové pole. Andrej Málek skončil jedenásty, Martin Halčin šestnásty.

“Bola to celkom dobrá jazda. Išiel som do toho s vedomím, že nechcem urobiť väčšiu chybu alebo minúť bránku. Trochu som pokazil šestnástku a sedemnástku. Mal som tam však náskok piatich sekúnd a potom som zvolil už len najbezpečnejší variant až do cieľa,” povedal Grigar s dôvetkom, že daždivé počasie mu neprekáža. “Slnko, ktoré svieti do očí, by bolo možno horšie,” dodal.

V kategórii kanoistiek sa medzi Slovenkami najviac darilo Simone Macekovej, ktorá skončila trinásta a nemusela bojovať o semifinále v druhom kole.

Jej spolureprezentantky z kategórie Monika Škáchová a Soňa Stanovská mali pred sebou ešte opravnú možnosť na postup do elitnej dvadsiatky, ktorú využili naplno a taktiež sa predstavia v ďalších bojoch o postup do finále.

Poobedňajší program priniesol zápolenia kajakárok a deblkanoistov. Slovenská ženská dvojlistová trojka – Jana Dukátová, Elena Kaliská a Kristína Nevařilová si účasť v nedeľňajšom programe zaistili hneď prvou jazdou.

“Išlo sa mi veľmi dobre, aj fyzicky som na tom výborne. Na rozbeh to bola moja najlepšia tohtoročná jazda. Dúfam, že mi to vydrží až do nedele. Neriskovala som zbytočne prejazdy bránok, lebo som vedela, že dôležitý je iba postup. Napokon to vyšlo z celkom dobrej pozície,” referovala Jana Dukátová.

Druhú neumsela absolvovať ani Elena Kaliská. “Boli tam rezervy, ale nebolo dôležité to úplne napáliť. Bolo treba ísť aj na istotu, ale nie úplne. S touto jazdou som spokojná na 70 percent. Trať bola postavená pekne a spôsobom, aby neboli najťažšie úseky s bránkami na miestach, kde sa mení voda,” uviedla Elena Kaliská.

 

Pohodlne postúpili do semifinále aj naši deblisti – bratranci Ladislav a Peter Škantárovci (skončili druhí) a rovnako aj bratia Pavol a Peter Hochschornerovci (ôsmi) už z prvej jazdy, Tomáš Kučera s Jánom Bátikom z druhej.

“Bolo to ťažké so zradnými úsekmi, na čo sme si dali pozor. Tiež tyčky boli dosť nízko, ale snažili sme sa vyvarovať chýb. Mali sme to pod kontrolou, hoci sa dalo ísť rýchlejšie. V Mikuláši sme už pretekali v akomkoľvek počasí, nič nie je zadarmo. Na to sme si už zvykli,” skonštatoval Ladislav Škantár, Peter doplnil: “Šestka a sedmička bola náročná kombinácia bránok, snažili sme sa tam neurobiť chybu. To sa nám aj podarilo. Stres tu už je, ale dôležité je dostať to pod kontrolu a sústrediť sa na jazdu.” 

PROGRAM V LIPTOVSKOM MIKULÁŠI

VÝSLEDKY Z LIPTOVSKÉHO MIKULÁŠA

C1 muži – I. kvalifikácia (20 najlepších do semifinále): 1. Benjamin Savšek (Slovin.) 95,50 s (0 trest. sekúnd), 2. Sideris Tasiadis (Nem.) 96,64 (0), 3. Alexander Slafkovský 96,78 (2),..5. Matej Beňuš 98,37 (0),… 13. Michal Martikán (všetci SR) 100,94 (4)

C1 ženy – I. kvalifikácia (15 najlepších do semifinále): 1. Nuria Vilarrublová 115,28 s (2), 2. Klara Olazabalová (obe Šp.) 117,50 (2), 3. Kateřina Hošková (ČR) 123,35 (2),…13. Simona Macelková 130,92 (6) – postúpila do semifinále, 17. Soňa Stanovská 132,19 (2), 18. Monika Škáchová (všetky SR) 132,73 (6) – zatiaľ nepostúpili. II. kvalifikácia (5 najlepších do semifinále): 1. Martina Satková (ČR) 119,77 (0), 2. Soňa Stanovská 124,58 (2), 3. Monika Škáchová (obe SR) 126,89 (2) – postúpili do semifinále.

K1 muži – I. kvalifikácia (30 najlepších do semifinále): 1. Jakub Grigar (SR) 88,51 s (0), 2. Jiří Prskavec (ČR) 89,16 (0), 3. Felix Oschmautz (Rak.) 89.84 (0),…11. Andrej Málek 91,48 (2),…16. Martin Halčin (obaja SR) 92,40 – postúpili do semifinále.. II. kvalifikácia (10 najlepších do semifinále): 1. Paul Böckelmann (Nem.) 91,23 (0)

K1 ženy – I. kvalifikácia (20 najlepších do semifinále): 1. Jasmin Schornbergová (Nem.) 100,27 s (0), 2. Natalia Pacierpniková (Poľ.) 100,56 (0), 3. Jana Dukátová 100,95 (0), 4. Kristína Nevařilová 101,64 (0),…11. Elena Kaliská (všetky SR) 103,15 (0)

zdroj: SZKDV, Pavol Uhrin

Späť na články